W dzisiejszym środowisku przemysłowym, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy stało się priorytetem. Ochrona zdrowia pracowników oraz spełnienie rygorystycznych norm emisji stanowią wyzwanie dla wielu zakładów przemysłowych. Jednym z rozwiązań jest filtrowentylacja, która umożliwia zgodność z obowiązującymi przepisami, w tym Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2004/42/WE z dnia 21 kwietnia 2004 roku.
Filtrowentylacja – co to?
Filtrowentylacja to rodzaj wentylacji, który nie tylko zapewnia wymianę powietrza w pomieszczeniach, ale również skutecznie usuwa zanieczyszczenia takie jak:
• pyły
• dymy
• drażniące zapachy
• gazy
• para
• mgły
• aerozole
Te substancje mogą nie tylko stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników, ale także wpływać na ich komfort pracy.
Filtrowentylacja – sposób na spełnienie dyrektyw Unii Europejskiej
W celu ochrony zdrowia pracowników i zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w miejscu pracy, istnieją przepisy regulujące najwyższe dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 roku precyzyjnie określa te stężenia (Dz.U. 2018 poz. 1286). Dzięki filtrowentylacji można skutecznie spełniać te normy i tworzyć bezpieczne miejsca pracy.
Dyrektywa 2004/42/WE, reguluje ograniczenie emisji lotnych związków organicznych (LZO) powstających w wyniku zastosowania rozpuszczalników w określonych rodzajach farb i lakierów. Celem tej dyrektywy jest ochrona środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi poprzez redukcję emisji toksycznych substancji chemicznych do atmosfery.
Gdzie stosujemy filtrowentylację?
Filtrowentylacja jest niezwykle wszechstronnym rozwiązaniem i znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Jest niezbędna w spawalniach, szlifierniach, obszarach roboczych, warsztatach oraz wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych. Nawet substancje, które na pierwszy rzut oka wydają się nieszkodliwe, takie jak mąka, mogą stać się czynnikami alergizującymi, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiednich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu w miejscu pracy.
Rodzaje urządzeń filtrowentylacyjnych
Filtrowentylacja może być realizowana za pomocą różnych rodzajów urządzeń. Oto niektóre z nich:
- Punktowe instalacje wyciągowe: Te urządzenia obejmują stacjonarne odciągi oraz mobilne odciągi, w tym stoły odciągowe. Są one skoncentrowane na konkretnych miejscach pracy i skutecznie usuwają zanieczyszczenia w miejscu ich powstawania.
- Systemy wentylacji pomieszczeń: Systemy przestrzenne, instalacje stand-alone lub systemy push-pull, zapewniają ogólną wentylację pomieszczeń i pozwalają utrzymać czyste powietrze w całym obszarze pracy.
Rozwiązania dla przemysłu
Filtrowentylatory przez ekspertów
Jak działają filtrowentylatory?
Wychwycone zanieczyszczone powietrze za pomocą urządzeń odciągowych (np. stół czyszczący z odciągiem dolnym) transportowane jest za pomocą rurociągu do jednostki filtrującej, gdzie wszystkie szkodliwe pyły osadzają się na powierzchni filtrów nabojowych High-Quality. Oczyszczone powietrze zostaje zassane przez wentylator i odprowadzane jest za pomocą rurociągu w zależności od konstrukcji filtrowentylatora na zewnątrz pomieszczenia, lub powraca do pomieszczenia roboczego. Powrót oczyszczonego powietrza do pomieszczenia roboczego możliwy jest tylko w przypadku, gdy powietrze jest wolne od szkodliwych gazów. Odseparowane cząsteczki zbierają się na powierzchni wkładów filtracyjnych, po czym przy pomocy sprężonego powietrza zostają oderwane i opadają do zbiornika osadowego. Sprężone powietrze zostaje wytworzone przy pomocy pneumatycznego systemu oczyszczenia, kontrolowanego przez elektroniczny sterownik. Do każdego zastosowania filtrowentylatora dobierane jest odpowiednie urządzenie wychwytujące zapewniając tym samym maksymalną skuteczność systemu.